​Детальніше про те, як проходить оренда та продаж землі сільськогосподарського призначення

Порядок проведення аукціону на право оренди чи продажу землі ➡️Ubase⚖️Комерційні тендери➤Аукціони Прозоро

1 липня в Україні набув чинності закон № 552-IX, що дозволяє продавати та брати в оренду землі сільськогосподарського призначення. Появу його можна назвати історичною - продаж та оренда землі сільськогосподарського призначення був під забороною близько двох десятиліть. Проте, навіть після вступу в силу закону про продаж та оренду землі, сільськогосподарські землі, що знаходяться в державній і комунальній власності, не можуть бути реалізовані – для них залишається доступною тільки оренда. При цьому до 2030 року в Україні сформовано мінімальний ціновий поріг згідно з нормативною фінансовою оцінкою ділянки. На сьогоднішній день ця сума становить приблизно 27500 гривень за гектар. Проте вже після відкриття торгів з оренди землі на Прозоро Продажі вартість почала зростати. Прогнозована ціна 50000 гривень в 2021 році, в наступні роки збільшення складе близько 10 – 15%. З 2024 очікується зовсім інша картина: 5 – 10 тисяч доларів за гектар у зв'язку з тим, що юридичні особи, зареєстровані в Україні, зможуть брати участь у продажу та оренді землі через аукціон. Відкриття ринку землі давно чекали як інвестори, так і прості громадяни – в країні досить багато невеликих землевласників, для яких робота на землі є основним видом діяльності і заробітку. Прогнозується високий попит на такі ділянки, що в результаті дасть збільшення стартової вартості лота в кілька разів.

Поетапне зняття заборони на відчуження земельних ділянок необхідно для підтримки і збереження стабільної ситуації на ринку і в суспільстві. Населення потрібно переконати в безпеці і сумлінності такого роду угод, оскільки в громадській думці довгий час панували необгрунтовані страхи і побоювання по товару продажу та оренди землі. Негатив викликав вплив того, що вимога відкрити аукціон з продажу землі виходило від МВФ – основного кредитора України. У країні ще з 90-хх років склалося неоднозначне ставлення до кредитів та іноземної політики в цілому. На той момент введення мораторію на продаж землі було обґрунтованим рішенням з багатьох причин: нестабільна політична ситуація, надзвичайно високий рівень корупції, обвал курсу валют та інші. Українські землі завжди являли собою велику цінність, адже у світі немає аналогів чорнозему, розташованому на південному сході країни. Це справжнє національне багатство для аграрної держави. Складнощі були і в помітній кількості монополістів на ринку – відстежити хід торгів і формування ціни повністю не представлялося можливим. Ділянки землі з вигідним розташуванням і родючим грунтом реалізовувалися за мінімальною вартістю, часто не відповідаючій ринковій. Від таких тіньових схем і відкатів держава отримала мільярдні збитки.

Особливості закону про продаж та оренду землі

Закон продажу та оренди землі набрав чинності 1 липня 2021 року і зобов'язує проводити реалізацію ділянок виключно через електронні земельні торги в системі Прозоро Продажі. Власники земельних ділянок - фізичні особи мають право виставити на продаж своє майно площею до 100 гектарів. Система Прозоро Продажі Продажі сама по собі передбачає спрощену схему реалізації лотів, те ж стосується і землі. Процедура буде проходити без реєстрів та інших інтеграцій. Основним буде кадастровий номер об'єкта і дані, заповнені продавцем. Завдяки інтегрованій програмі Укргеокадастру вся інформація швидко проходить перевірку по базі даних, тому потенційному покупцеві не варто турбуватися про достовірність відомостей. Першими запущені аукціони з продажу та оренди землі, потім з'являться аукціони з переважним правом викупу землі. Одна фізична особа (громадянин/громадянка України) може придбати не більше 100 гектарів землі. На думку уряду, цього достатньо для ведення садівництва/городництва/ягідного господарства. Переважне право придбання ділянки мають орендарі, які мають громадянство України та орендують ділянку з 2010 року. Зверніть увагу, що згода орендаря на відчуження об'єкта не потрібна у разі якщо:

 • власник оформить дарування землі на близького родича (чоловік/жінка, діти, батьки)
 • банк зверне стягнення на ділянку з метою погашення іпотеки.

Заплановані зміни і для юридичних осіб з 1 січня 2024 року: вони отримають право купити землю загальною площею до 10 тисяч гектар. Нововведення буде зачіпати тільки ті юридичні особи, які повністю зареєстровані на території України з дотриманням всіх норм і вимог її законодавства, а також всі учасники і бенефіціари яких мають громадянство України.

Відповідно до законопроекту №2195 від 24.06.2021 ст. 135 земельні торги обов'язкові за умови:

 • продаж ділянок державної та комунальної власності за рішенням Верхової Ради Автономної Республіки Крим
 • продаж землі сільськогосподарського призначення незалежно від форми власності
 • продаж ділянок відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».

Вперше прості громадяни отримають доступ до реалізації майна в системі Прозоро Продажі як організатори земельних аукціонів. До цього тільки індивідуальні підприємці могли виставляти лоти вартістю від 500 тисяч гривень і юридичні особи (цінових обмежень немає).

Земельні торги та порядок їх проведення

Аукціон Землі проходить згідно із загальними правилами та Регламентом системи Прозоро Продажі. Однак є і свої нюанси, пов'язані з особливістю впровадження земельних аукціонів:

 1. реєстраційний внесок становить 0,1 від мінімальної заробітної плати
 2. гарантійний внесок формується з 30% від стартової ціни земельної ділянки, виставленої на продаж і не змінюється від кінцевої вартості об'єкта. При цьому внесок не може перевищувати 2500 прожиткових мінімумів
 3. організатор аукціону землі зобов'язаний проінформувати про майбутні торги особу, яка має перевагу на покупку ділянки не пізніше 30 календарних днів до початку аукціону. Справжність підпису необхідно завірити нотаріально
 4. право переважного викупу діє в разі, якщо потенційний покупець згоден відплатити вартість землі, зазначену при продажу і виконати інші умови договору.

Основним пунктом аукціону землі стало його проведення на майданчику Прозоро Продажі. За останні п'ять років програма стала знайомою і доступною багатьом простим українцям. Земельні торги не стали винятком – для участі зареєструйтеся на акредитованому в системі Прозоро Продажі електронному майданчику Юбейс і вибирайте вподобаний лот. Наші фахівці проконсультують з виникаючих питань і підберуть вигідну ділянку з урахуванням ваших побажань і можливостей. Хід торгів не відрізняється від аналогічних аукціонів Прозоро Продажі: збираються заявки з пропозицією ціни до початку аукціону, захід проходить в онлайн – форматі. Шляхом підвищення вартості визначається переможець. Гарантійний внесок входить в повну вартість лота, а переможеним він повертається. З переможцем також укладається угода в онлайн-режимі. Особисто відвідувати захід не потрібно. Всі документи проходять перевірку у відповідних базах даних і відслідковуються експертами.

Прозоро Продажі відрізняється вагомими перевагами:

 • безпека та захист даних
 • зручність і простота у використанні
 • доступно в любо точці світу
 • відсутність прихованих платежів і комісій
 • чесна конкуренція
 • комфортні ціни

Прозоро Продажі цінують за створення перших в Україні відкритих аукціонів землі та інших видів рухомого і нерухомого майна. Весь хід торгів одночасно відображається на всіх майданчиках, а дані учасників зашифровані. Такий підхід дозволяє уникнути корупційних схем і монополій. Програма завоювала довіру населення досить швидко і постійно набирає обертів. Особливу увагу варто приділити зрозумілому і простому інтерфейсу. Вже сьогодні на платформі можна знайти земельні ділянки сільськогосподарського призначення в будь – якому регіоні країни, а також об'єкти в курортній зоні-на узбережжі або гірських курортах. Користувачеві доступні карти і вся необхідна інформація по лоту. При необхідності можна перевірити інформацію в державних реєстрах. Законність угоди гарантована самою державою.