Закон про аукціони з оренди землі, відкриття ринку землі в Україні

Право оренди землі ➡️Ubase⚖️Комерційні тендери➤Аукціони Прозоро

Україна завжди вважалася аграрною країною. Крім лісових масивів і степових просторів, країна володіє унікальними чорноземами. Якість сільськогосподарської продукції, виробленої на Україні, завжди залишалася незмінно високою. Цей фактор залучав і приваблює іноземних інвесторів досі. Оренда землі для багатьох залишається єдиною можливістю заробітку. Взяти землю в оренду можна для різних цілей, однак це не завжди було доступно для більшості громадян.

Про оренду землі вже більше десяти років ведуться численні суперечки. Оренда землі представляє інтерес як для зарубіжних інвесторів і бізнесу, так і пересічних громадян України і підприємців-початківців. Незалежно від територіального місця розташування, оренда земельних ділянок приносить помітний прибуток і вигоду. Довгий час оренда землі залишалася в тіньовій стороні економіки. Отримати інформацію про можливості оренди або купівлі було досить складно. Більш того, виграти аукціон з оренди або купівлі державної землі або взагалі отримати перспективну ділянку з вигідним розташуванням або іншими перевагами було практично неможливо, якщо у вас немає особистих зв'язків або високої фінансової забезпеченості. Зміна влади також не поліпшила ситуацію.

Положення почало змінюватися з 2014 року. Інновацією стало введення системи Прозорро. Проблеми корупції в державній сфері накопичилися ще після розпаду СРСР. По суті всі види майна, що належить державі або банкрутам, реалізовувалося за негласними схемами і цінами помітно нижче ринкових. Відстежити хід торгів і причини такої заниженої вартості було практично неможливо. Свій внесок у справу вніс перехід на євроінтеграцію і вимога європейської влади вирішити проблему з корупцією в країні. Під впливом громадськості та ЗМІ в Україні вперше створюється електронний майданчик для торгів Прозорро, створений першим у світі з використанням унікальної криптографічної технології Blockchain, метою був захист персональних даних і введення абсолютно відкритих і прозорих аукціонів. Стартував в 2014 пілотний проект і величезними темпами набрав популярність і завоював довіру у населення і бізнесу. Сьогодні на торгах Прозорро виставлено широкий асортимент категорій товарів, особлива увага приділяється державній нерухомості та земельним ділянкам.

Торги з оренди землі і раніше користувалися попитом. Ще з середини дев'яностих років в Україні почав діяти мораторій на продаж землі. З одного боку, це спроба убезпечити країну від розкрадання власності, з іншого – порушення прав, оскільки будь-хто може використовувати земельні ділянки на благо і отримувати від цього вигоду для себе і державного бюджету. Дебати про користь і шкоду мораторію тривали близько двох десятиліть. Результатом стало прийняття Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення" від 31 березня 2020 року. Закон набрав чинності 1 липня 2021 року. Згідно з чинним законодавством України, всі торги з продажу або оренди державного майна (у тому числі земельні ділянки), а також майна боржників і банкрутів (фізичних і юридичних осіб) можуть здійснюватися виключно в системі Прозорро. Такий підхід на законодавчому рівні забезпечує безпеку і прозорість угод. Хід торгів і результати аукціонів регулярно відстежують в ЗМІ.

Що зміниться з новим законом Про ринок землі в Україні?

З 1 липня 2021 року в Україні відкривається продаж земельних ділянок. Купити землю можуть тільки громадяни України - фізичні особи. Розмір ділянки не повинен перевищувати 100 га на одного покупця. З 1 січня 2024 року планується збільшити розмір реалізованої землі до 10 тисяч га і розширити коло осіб, які мають право на придбання майна:

 • фізичні особи
 • юридичні особи (юридична особа обов'язково має бути зареєстрована згідно із законодавством України, а всі її аукціонери та бенефіціари повинні мати громадянство України)
 • територіальні громади
 • держава Україна

Передбачені і нюанси:

 • банки не мають право купувати землю – він можуть тільки конфіскувати знаходяться в заставі ділянки і провести процедуру відчуження до закінчення 2 років з моменту конфіскації
 • не можна придбати ділянки, що перебувають у власності у держави або комунальних підприємств.

На врегулювання взаємовідносин на земельному ринку України направлено законопроект №2195. Правила реалізації оренди інших категорій майна в системі Прозорро вже давно регламентуються іншими нормативно-правовими актами і відпрацьовані до автоматизму. Оренда землі стартує в Прозорро Продажі на базі результатів успішних торгів за кілька років. Електронна система забезпечує сумлінну і прозору взаємодію між замовниками торгів і потенційними інвесторами і покупцями. Програма автоматично визначає розмір гарантійного внеску, всі дані про об'єкти проходять попередню перевірку в державних реєстрах та інших базах даних. Угода проходить і оформляється у відкритому форматі, що допомагає запобігти корупційним схемам і відкатам. Можливо, з часом мораторій на продаж землі буде повністю знятий, проте на сьогоднішній день оренда землі залишається пріоритетним напрямком.

Як взяти землю в оренду?

Аукціон оренди землі проходить на майданчику Юбейс, офіційно акредитованому в системі Прозорро. Процедура проходить в онлайн-режимі згідно із Законом №2195 про земельні аукціони. На аукціоні можна взяти в оренду державні та приватні земельні паї. Для участі необхідно зареєструватися на електронному майданчику і пройти процедуру підтвердження особи. Ви можете вибрати будь-який зацікавивший Вас лот на території України. Якщо ви плануєте інвестиційні вкладення, наші фахівці проведуть необхідну аналітику ринку і допоможуть підібрати перспективний об'єкт. Ринок пропонує широкий вибір: сільськогосподарські ділянки, території на курортах Азовського і Чорного морів, оренда землі комунальної власності. Однією з найпопулярніших є оренда землі для ведення фермерського господарства. Родючі чорноземи розташовані в південно-східній частині країни, в цілому весь південь і центр прекрасно підходить для землеробства і скотарства. Колись Україна була найбагатшим аграрним регіоном, що постачав сусідів роками. Останнім часом сільське господарство почало відроджуватися і оренда земельних ділянок цьому тільки сприяє.

На майданчику Прозорро Продажі ви знайдете всю необхідну інформацію про об'єкт:

 • місце розташування
 • площа
 • цільове призначення
 • умови, терміни і вартість продажу
 • номер в реєстрі Держгеокадастру.

З метою забезпечення прозорості угоди до закінчення торгів з виставленими на аукціон учасниками не проводяться ніякі операції, в тому числі комерційні. Всі бажаючі можуть взяти участь з будь-якого пристрою-потрібен лише вихід в інтернет. Оскільки торги проходять в онлайн-форматі, ви можете перебувати в будь-якій точці планети. Покупець і продавець спілкуються в електронному чаті, що гарантує безпеку відомостей і захищає інтереси учасників. Залежно від вартості лота визначається гарантійний внесок, який потрібно сплатити до початку торгів. Таймер відраховує дату аукціону з оренди землі. Торги проходять в кілька етапів і переможцем оголошується учасник, який дав найвищу вартість. В такому випадку гарантійний внесок входить у вартість оплати, а в разі програшу – повертається. Під час процесу учасники не бачать один одного, отже знижується ризик махінацій. Всі дані розкриваються тільки після закінчення торгів.

Для України система Прозорро Продажі стала справжнім проривом. Рейтинги програми б'ють рекорди з продажу та виручених коштів. Останній рівень доходу досяг 41 млрд гривень. Останні зміни в законодавстві сприяли значному зменшенню впливу тіньової економіки в країні і поклали початок демократизації державного апарату.