​Детальніше про те, як проходить оренда та продаж землі сільськогосподарського призначення

Продаж та оренда землі на електронних аукціонах Прозоро Продажі. У нас ви можете знайти всі аукціони України

1 липня в Україні набув чинності закон № 552-IX, що дозволяє продавати та брати в оренду землі сільськогосподарського призначення. Появу його можна назвати історичною - продаж та оренда землі сільськогосподарського призначення був під забороною близько двох десятиліть. Проте, навіть після вступу в силу закону про продаж та оренду землі, сільськогосподарські землі, що знаходяться в державній і комунальній власності, не можуть бути реалізовані – для них залишається доступною тільки оренда. При цьому до 2030 року в Україні сформовано мінімальний ціновий поріг згідно з нормативною фінансовою оцінкою ділянки. На сьогоднішній день ця сума становить приблизно 27500 гривень за гектар. Проте вже після відкриття торгів з оренди землі на Прозоро Продажі вартість почала зростати. Прогнозована ціна 50000 гривень в 2021 році, в наступні роки збільшення складе близько 10 – 15%. З 2024 очікується зовсім інша картина: 5 – 10 тисяч доларів за гектар у зв'язку з тим, що юридичні особи, зареєстровані в Україні, зможуть брати участь у продажу та оренді землі через аукціон. Відкриття ринку землі давно чекали як інвестори, так і прості громадяни – в країні досить багато невеликих землевласників, для яких робота на землі є основним видом діяльності і заробітку. Прогнозується високий попит на такі ділянки, що в результаті дасть збільшення стартової вартості лота в кілька разів.

Поетапне зняття заборони на відчуження земельних ділянок необхідно для підтримки і збереження стабільної ситуації на ринку і в суспільстві. Населення потрібно переконати в безпеці і сумлінності такого роду угод, оскільки в громадській думці довгий час панували необгрунтовані страхи і побоювання по товару продажу та оренди землі. Негатив викликав вплив того, що вимога відкрити аукціон з продажу землі виходило від МВФ – основного кредитора України. У країні ще з 90-хх років склалося неоднозначне ставлення до кредитів та іноземної політики в цілому. На той момент введення мораторію на продаж землі було обґрунтованим рішенням з багатьох причин: нестабільна політична ситуація, надзвичайно високий рівень корупції, обвал курсу валют та інші. Українські землі завжди являли собою велику цінність, адже у світі немає аналогів чорнозему, розташованому на південному сході країни. Це справжнє національне багатство для аграрної держави. Складнощі були і в помітній кількості монополістів на ринку – відстежити хід торгів і формування ціни повністю не представлялося можливим. Ділянки землі з вигідним розташуванням і родючим грунтом реалізовувалися за мінімальною вартістю, часто не відповідаючій ринковій. Від таких тіньових схем і відкатів держава отримала мільярдні збитки.

Особливості закону про продаж та оренду землі

Закон продажу та оренди землі набрав чинності 1 липня 2021 року і зобов'язує проводити реалізацію ділянок виключно через електронні земельні торги в системі Прозоро Продажі. Власники земельних ділянок - фізичні особи мають право виставити на продаж своє майно площею до 100 гектарів. Система Прозоро Продажі Продажі сама по собі передбачає спрощену схему реалізації лотів, те ж стосується і землі. Процедура буде проходити без реєстрів та інших інтеграцій. Основним буде кадастровий номер об'єкта і дані, заповнені продавцем. Завдяки інтегрованій програмі Укргеокадастру вся інформація швидко проходить перевірку по базі даних, тому потенційному покупцеві не варто турбуватися про достовірність відомостей. Першими запущені аукціони з продажу та оренди землі, потім з'являться аукціони з переважним правом викупу землі. Одна фізична особа (громадянин/громадянка України) може придбати не більше 100 гектарів землі. На думку уряду, цього достатньо для ведення садівництва/городництва/ягідного господарства. Переважне право придбання ділянки мають орендарі, які мають громадянство України та орендують ділянку з 2010 року. Зверніть увагу, що згода орендаря на відчуження об'єкта не потрібна у разі якщо:

- власник оформить дарування землі на близького родича (чоловік/жінка, діти, батьки)

- банк зверне стягнення на ділянку з метою погашення іпотеки.

Заплановані зміни і для юридичних осіб з 1 січня 2024 року: вони отримають право купити землю загальною площею до 10 тисяч гектар. Нововведення буде зачіпати тільки ті юридичні особи, які повністю зареєстровані на території України з дотриманням всіх норм і вимог її законодавства, а також всі учасники і бенефіціари яких мають громадянство України.

Відповідно до законопроекту №2195 від 24.06.2021 ст. 135 земельні торги обов'язкові за умови:

- продаж ділянок державної та комунальної власності за рішенням Верхової Ради Автономної Республіки Крим

- продаж землі сільськогосподарського призначення незалежно від форми власності

- продаж ділянок відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».

Вперше прості громадяни отримають доступ до реалізації майна в системі Прозоро Продажі як організатори земельних аукціонів. До цього тільки індивідуальні підприємці могли виставляти лоти вартістю від 500 тисяч гривень і юридичні особи (цінових обмежень немає).

Земельні торги та порядок їх проведення

Аукціон Землі проходить згідно із загальними правилами та Регламентом системи Прозоро Продажі. Однак є і свої нюанси, пов'язані з особливістю впровадження земельних аукціонів:

- реєстраційний внесок становить 0,1 від мінімальної заробітної плати

- гарантійний внесок формується з 30% від стартової ціни земельної ділянки, виставленої на продаж і не змінюється від кінцевої вартості об'єкта. При цьому внесок не може перевищувати 2500 прожиткових мінімумів

- організатор аукціону землі зобов'язаний проінформувати про майбутні торги особу, яка має перевагу на покупку ділянки не пізніше 30 календарних днів до початку аукціону. Справжність підпису необхідно завірити нотаріально

- право переважного викупу діє в разі, якщо потенційний покупець згоден відплатити вартість землі, зазначену при продажу і виконати інші умови договору.

Основним пунктом аукціону землі стало його проведення на майданчику Прозоро Продажі. За останні п'ять років програма стала знайомою і доступною багатьом простим українцям. Земельні торги не стали винятком – для участі зареєструйтеся на акредитованому в системі Прозоро Продажі електронному майданчику Юбейс і вибирайте вподобаний лот. Наші фахівці проконсультують з виникаючих питань і підберуть вигідну ділянку з урахуванням ваших побажань і можливостей. Хід торгів не відрізняється від аналогічних аукціонів Прозоро Продажі: збираються заявки з пропозицією ціни до початку аукціону, захід проходить в онлайн – форматі. Шляхом підвищення вартості визначається переможець. Гарантійний внесок входить в повну вартість лота, а переможеним він повертається. З переможцем також укладається угода в онлайн-режимі. Особисто відвідувати захід не потрібно. Всі документи проходять перевірку у відповідних базах даних і відслідковуються експертами.

Прозоро Продажі відрізняється вагомими перевагами:

- безпека та захист даних

- зручність і простота у використанні

- доступно в любо точці світу

- відсутність прихованих платежів і комісій

- чесна конкуренція

- комфортні ціни

Прозоро Продажі цінують за створення перших в Україні відкритих аукціонів землі та інших видів рухомого і нерухомого майна. Весь хід торгів одночасно відображається на всіх майданчиках, а дані учасників зашифровані. Такий підхід дозволяє уникнути корупційних схем і монополій. Програма завоювала довіру населення досить швидко і постійно набирає обертів. Особливу увагу варто приділити зрозумілому і простому інтерфейсу. Вже сьогодні на платформі можна знайти земельні ділянки сільськогосподарського призначення в будь – якому регіоні країни, а також об'єкти в курортній зоні-на узбережжі або гірських курортах. Користувачеві доступні карти і вся необхідна інформація по лоту. При необхідності можна перевірити інформацію в державних реєстрах. Законність угоди гарантована самою державою.